הפרלמנט האוסטרלי

עוד קצת פחות משלושה חודשים יש בחירות באוסטרליה, ורציתי לנצל את ההזדמנות בשביל להבין איך המערכת הזאת עובדת כאן, למרות שאנחנו עדיין לא מצביעים. ניסיתי לקרוא קצת בכמה אתרים, במגבלות הזמן שיש לי, אבל בסופו של דבר הגעתי למסקנה שאני פשוט לא מצליח להבין, וזה יקח לי כנראה עוד קצת זמן. הנה הפרלמנט האוסטרלי בקווים כללים, סיכוי טוב שיש לי פה גם כמה טעויות גסות.

שיטת השלטון כאן היא מין מישמש של שיטות השלטון הבריטית והאמריקאית, עם התאמות מקומיות. בראש המערכת עומד כמובן בית המלוכה הבריטי, או ליתר דיוק, הנציג של המלכה באוסטרליה, המושל הכללי. בפועל, זה תפקיד שהוא בעיקר סמלי. ברשות המחוקקת, אין פה כנסת אחת אלא שתיים: בית הנבחרים (הבית התחתון) והסנאט (הבית העליון). למה שניים? מסיבות היסטוריות, ובהשראת המערכת האמריקאית. התפקיד של בית הנבחרים הוא ליצג את אזרחי אוסטרליה, ככה שלכל קול (אזרח) יש את אותו כח. סה"כ יש 150 חברי פרלמנט (MPs) בבית הנבחרים. התפקיד של הסנאט הוא ליצג את המדינות (והטריטוריות) השונות שמרכיבות את אוסטרליה – לכל מדינה יש 12 נציגים, ולקנברה ולטריטוריות הצפוניות יש 2 נציגים כל אחת (סה"כ 76 סנאטורים). למשל, לטזמניה (בערך חצי מליון תושבים) יש את אותו מספר נציגים כמו ל-NSW (שלה יש ~7 מליון תושבים). כבתי מחוקקים, לסנאט ולבית הנבחרים יש תפקיד דומה, ובשניהם אפשר להציע הצעות חוק (היוצא מן הכלל הן הצעות תקציב, שרק בית הנבחרים יכול להעלות, אבל עדיין דורשות את אישור הסנאט). אם אני לא טועה (ויש מצב שכן), כל הצעת חוק צריכה לעבור בשני בתי הנבחרים.

עד כאן, העניינים יחסית ברורים – שני בתי חקיקה, אחד מייצג את האזרחים ואחד את המדינות. למרות שכבתי מחוקקים יש להם פחות או יותר אותו תפקיד, בית הנבחרים נחשב "למשחק האמיתי", כי הוא המפתח להרכבת הממשלה – המפלגה שמחזיקה ברוב המושבים בבית הנבחרים היא זו שזוכה להרכיב את הממשלה. למרות שאת השרים אפשר לבחור גם מבית הנבחרים וגם מהסנאט, אני חושב שרוב השרים מגיעים בדרך כלל מבית הנבחרים. מעבר מהסנאט לבית הנבחרים (ומשם בשאיפה לראשות ממשלה) נחשב לקידום במערכת הפוליטית, בניגוד למערכת האמריקאית שבה המעבר הוא בדרך כלל מבית הנבחרים לסנאט (ומשם בשאיפה לנשיאות).

איך מתנהלות הבחירות לכל אחד מבתי המחוקקים? כאן העניינים מתחילים להסתבך.

נתחיל מהסנאט. משרה של סנאטור היא ל-6 שנים, חוץ מהסנאטורים של הטריטוריות, שהכהונה שלהם צמודה לזאת של חברי בית הנבחרים. בחירות לסנאט יש כל 3 שנים, כשבכל פעם בוחרים רק חצי סנאט. זאת אומרת, אחת לשלוש שנים, כל אחת מהמדינות מחליפה 6 מתוך 12 הנציגים שלה בסנאט, והטריטוריות מחליפות את כל הנציגים (סה"כ 40 מתוך 76 סנאטורים עומדים לבחירה). אני חושב שזה רעיון נהדר, כי תמיד נשאר בערך חצי סנאט מנוסה, וזה מאפשר לשמור על פעילות שוטפת. הבחירות לסנאט בכל אחת מהמדינות הן יחסיות. זה עובד ככה – הנה "פתק" ההצבעה:

פתק ההצבעה של NSW בבחירות 2010 (קרדיט: פרנק ויולי, news.com.au)

אתם מתחילים לראות את הבעייה?

יש שתי דרכים לבחור עם הפתק הזה: מעל הקו ומתחת לקו. מה שמופיע מעל הקו זה שמות של מפלגות, וזאת השיטה ה"קלה" לבחור – מסמנים "1" במשבצת של המפלגה שרוצים וזהו. מה שזה אומר זה שבוחרים בדירוג המועמדים שאותה מפלגה הגישה. מה שמופיע מתחת לקו זה שמות של מועמדים, וזאת השיטה למתקדמים: מה שצריך לעשות זה לדרג לבד את כל המועמדים של כל המפלגות, באיזה סדר שרוצים – רשימה בהרכבה עצמית. במשבצות שליד שמות המועמדים ממלאים את הדירוג של כל מועמד: 1, 2, 3, וכו'.

מה עושים עם כל הרשימות האלה? בהתחלה, לוקחים את כל המקומות הראשונים ברשימות, ומדרגים את המועמדים לפי זה. מי שקיבל הכי מעט קולות מנופה, וכל קול שהצביע עבור אותו מועמד במקום הראשון, עובר למקום השני באותה רשימה וסופרים שוב. ממשיכים ככה לנפות עוד ועוד מועמדים, עד שנשארים עם שישה מועמדים, שהם הסנאטורים הנבחרים.

זה הסנאט. הבחירות לפרלמנט קצת יותר פשוטות. אלה בחירות אזוריות. אוסטרליה מחולקת לאלקטורטים, ככה שבכל אזור יש פחות או יותר מספר דומה של מצביעים – סה"כ יש 150 אזורים כאלה, עם בסביבות ה-90,000 מצביעים בכל אזור (נכון ל-2010, השנה כנראה כבר יהיו יותר). כל אזור בוחר נציג אחד לפרלמנט, בטופס שנראה בערך ככה:

דוגמה לטופס בחירה לפרלמנט (נלקח מהאתר של ועדת הבחירות האוסטרלית)

כמו בטופס של הסנאט, גם כאן מדרגים את המועמדים מספרית, ובספירת הקולות משתמשים בשיטת אלימינציה דומה בשביל להגיע למועמד המוביל של אותו אזור בחירה, שהופך להיות נציג בית הנבחרים. בגלל שיש רק נבחר אחד לכל אזור, כמעט תמיד המועמדים הזוכים הם אלה של המפלגות הגדולות, ויש מעט מאוד נציגים של מפלגות קטנות בבית הנבחרים. ההרכב של הסנאט, לעומת זאת, נותן יותר מקום למפלגות קטנות, כמו הירוקים. בגלל ההרכב השונה של הסנאט, והכח הגדול יותר שיש שם לעצמאים ומפלגות קטנות, הוא מתפקד בהרבה מקרים כגוף מבקר ("house of review") שדואג שבית הנבחרים והממשלה יתנהגו יפה.

המפלגה שיש לה הכי הרבה נציגים בבית הנבחרים (או קואליציית המפלגות שמחזיקה ברוב) היא זאת שמרכיבה את הממשלה ובוחרת את ראש הממשלה, בדרך כלל ראש המפלגה. בשביל להיבחר כראש ממשלה, ראש המפלגה צריך גם כן להיבחר כחבר פרלמנט (בסנאט או בבית הנבחרים) ולזכות בקולות הבוחרים באלקטורט או במדינה שלו – בדרך כלל זה קורה, אבל קרה גם שלא, ואז המפלגה הייתה צריכה לבחור מישהו אחר כראש ממשלה.

קשה לי קצת לעכל את השיטה הזאת, זאת דינמיקה מאוד שונה מהשיטה הישראלית, אבל אני רואה בה כמה יתרונות משמעותיים על השיטה הישראלית. בעיקר זה שכל נציג בבית הנבחרים, אחת לשלוש שנים, עומד לבחירה של אוסף מצומצם יחסית של מצביעים. לא משנה כמה אתה בכיר, ולא משנה אם אתה ראש ממשלה מכהן, שר הבטחון או שר הווטאבר, אם אתה לא פועל לטובת האינטרסים של המצביעים שלך הם תמיד יכולים לבעוט אותך החוצה, ושום גב של מפלגה או טייקון לא יעזור לך. למשל, ווין סוון, סגן ראש הממשלה ושר האוצר, צפוי לאבד את הכסא שלו (לילי, קווינסלנד) בבחירות הקרובות. קשה לי גם קצת להבין את היחס בין הבחירות הפרסונליות לנציג האזורי ובין דעת הקהל על המפלגה – לפי מה שאני רואה בינתיים, ברוב המקרים האוסטרלים מתייחסים להצבעה לפרלמנט כהצבעה למפלגה, גם אם זה בא לידי ביטוי בבחירה של נציג ספציפי לאזור.

עד כאן לבינתיים.

מודעות פרסומת

אודות arikf

(Work in progress...)
פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואליה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על הפרלמנט האוסטרלי

 1. נאור הגיב:

  מעניין מאוד.
  תודה.

 2. A הגיב:

  פוסט מעניין, אשמח לקרוא עוד בנושא.

 3. Nir הגיב:

  יש לך הרבה מה לכתוב על מה שקרה היום באוסטרליה. גילארד הפסידה, ראד ניצח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s