אז כמה מהגרים בעצם עוזבים את ישראל?

טוב, הבנתי. יקר בישראל, יש מחאה, ומתווכי דירות בגרמניה (?) רוצים שכולם יהגרו לברלין.

בין הכתבות, ראיתי אחת בדה-מרקר על שיעורי ההגירה מישראל. הטענה: שיעור ההגירה מישראל ב-2012 הנמוך מאז קום המדינה. בגלל שפעם התעניינתי בזה ולא מצאתי יותר מדי, קיוויתי שסוף סוף בכתבה הזאת למישהו יש תשובה. התאכזבתי.

קודם כל, הכתבה מתבססת בעיקר על הודעה לעיתונות מהלמ"ס, מאוגוסט 2014. ההודעה מתייחסת לשיעורי ההגירה בישראל ב-2012. למה 2012 ולא 2013 או משהו מעודכן יותר? כי קשה לדעת מתי מישהו שיצא מישראל יצא למטרת הגירה או סתם נסע לטייל. הלמ"ס התפשרו על קריטריון כללי שיכול להיות אינדיקטור טוב להגירה: ישראלים שיצאו מישראל ולא חזרו במשך שנה. ואם מסתכלים טוב, רואים שבעצם המילה הגירה לא מוזכרת הרבה בהודעה לעיתונות, ובעיקר מדברים על ישראלים שיצאו לחו"ל ליותר משנה או ישראלים שחזרו אחרי שהייה ממושכת לחו"ל. הקריטריון הזה הוא קצת בעייתי – מצד אחד הוא לא סופר מהגרים שמבקרים הרבה בישראל, ומצד שני הוא סופר רילוקיישנים – אנשים שיצאו לחו"ל לתקופה ממושכת, אבל בעצם אין להם תושבות קבע באף מדינה אחרת והם מתכננים לחזור, או סטודנטים שיצאו ללמוד ומתכוונים לחזור. עוד בעייה עם הקריטריון הזה זה שצריך לחכות לפחות שנה בשביל לראות אם אנשים שיצאו מישראל בשנה מסויימת יחזרו או לא. בגלל זה ב-2014 אנחנו רואים רק נתונים על 2012. אבל עם כל הבעיות, אם חושבים על זה, מגיעים למסקנה שזה קריטריון סביר לגמרי, וקשה מאוד למצוא דרך אחרת להעריך את המספרים האלה בצורה מדוייקת.

OutgoingPassengerCarde

אה, כן. אני מניח שאפשר פשוט לשאול אנשים אם הם עוזבים על מנת להגר או לא, כמו שעושים בכמה מדינות אחרות. אבל זה מסבך את העניינים.

בכל אופן, אלה המספרים שיש מהלמ"ס. אבל דה מרקר לא מסתמכים רק על זה, והביאו גם את פרופ' דלה פרגולה, מומחה לדמוגרפיה והגירה מהמכון ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית בירושלים. נהדר! אולי יש לו עוד נתונים לספק? אז כן, דלה-פרגולה מצליב גם נתונים מהלמ"ס הגרמני לגבי אזרחים ישראלים שחיים בברלין. אבל גם הנתון הזה לא לוקח בחשבון ישראלים עם אזרחות אירופאית או אחרת, שלא בהכרח רשומים בברלין כאזרחים ישראלים. דלה-פרגולה מציע גם לחכות לנתונים לגבי 2014 בשביל לראות אם יש משהו מאחורי "הקרב על המילקי". אז אני מניח שבסביבות 2016 יהיה קצת יותר מידע בעניין… [בעצם לא. תהליכי הגירה והוצאת ויזות תושבות לוקחים שנים. אם המחאה של היום תדרבן אנשים לפתוח תהליכי הגירה, זה לא יבוא לידי ביטוי לפני 2016-7, שהססטיסטיקות עליהן יתפרסמו רק אחרי 2018] דלה-פרגולה גם מדבר על הסיבות להגירה, ותולה אותן בעיקר במצב הכלכלי בישראל. אני לא יכול להתווכח עם זה, אבל קיוויתי לניתוח קצת יותר יסודי. בסדר, יש מגבלות למה שאפשר לכסות בכתבת עיתונות.

בכל אופן, ניסיתי לחפור עוד קצת בעצמי. בואו ניקח את ארה"ב וקנדה לדוגמה. לפי הכתבה בדה-מרקר, ארה"ב וקנדה הן היעדים הפופולריים ביותר כיעדי הגירה לישראלים. ארה"ב מפרסמת שנתוני הגירה, וגם עבור קנדה אפשר למצוא נתונים נכונים ל-2012 (הנתונים עבור 2013 חלקיים). נתחיל מלראות מה נתוני הלמ"ס בישראל מספרים לנו על ישראלים שעזבו את ישראל ליותר משנה בין 2003 ל-2012 – את הנתונים לקחתי מקובץ אקסל מאתר הלמ"ס ומההודעה הנ"ל לעיתונות. ככה זה נראה:

LeftIsrael

לפי הנתונים, מספר העוזבים במגמת ירידה משמעותית. למשל, אם ב-2003 מספר העוזבים היה 25.4 אלפים, אז ב-2012 מספר העוזבים היה נמוך ב-37% – 15.6 אלפי עוזבים. הכל דבש! הירידה זאת פיקציה! מעולם לא היה מצבנו טוב יותר!

ככה נראים הנתונים שמפרסמות ארה"ב וקנדה על מספר מקבלי ויזת תושבות קבועה שהיו לפני כן תושבי ישראל:

Immigratedזה כבר נראה קצת אחרת… ב-2012 ארה"ב קיבלה 4640 תושבים ישראלים לשעבר, שזה בערך 25% יותר מה-3686 שהגיעו ב-2003. לקנדה הגיעו 2183 ישראלים לשעבר ב-2012, שזה רק 7% פחות מה-2366 שהגיעו ב-2003. ומדובר כאן רק על ויזות תושבות קבועה, ככה שהנתונים לא לוקחים בחשבון ישראלים שהגיעו לארה"ב או קנדה עם תושבות זמנית או ויזת עבודה. הנתונים האלה פשוט לא מסתדרים לי עם מה שהלמ"ס מפרסם, ואני חושד שארה"ב וקנדה מקפידות קצת יותר על רישום תושבים נכנסים ממה שמדינת ישראל מקפידה על רישום תושבים יוצאים. בנוסף, אם מסתכלים על נתונים ההגירה הכלליים בארה"ב למשל, אפשר לראות שם ירידה כללית במספר מהגרי תושבות הקבע מכלל העולם (למעלה מ-1.1 מליון בשנה ב-2008-9 לעומת פחות ממליון ב-2013), אז יש אפשרות שלפחות חלק ממגמת הירידה במהגרים הישראלים לארה"ב קשור לזה, ולא רק למצב הכלכלי בישראל (וגם הלמ"ס מצביע על זה).

אז מה אפשר ללמוד מזה? קודם כל, שטלי ואני גמרנו לראות את The Killing, אחרת לא הייתי שורף על זה את השעה האחרונה. אבל חוץ מזה, אני יכול לחשוב על שלושה הסברים סבירים לנתונים למעלה:

 1. פספסתי פה משהו משמעותי. חוץ מלקחת כמה מספרים שמצאתי באתרי האינטרנט של הלמ"סים למיניהם, לא עשיתי פה עבודה רצינית מדי. אבל הנתונים שם אז אתם יכולים לבדוק בעצמכם ולתקן אותי.
 2. יכול להיות שהייתה ירידה משמעותית במספר המהגרים הישראלים ליעדים שהם לא ארה"ב וקנדה, שמסבירה את הפער בנתונים. שיטוט באתרי הלמ"ס של עוד מדינות יכול להבהיר אם זה המצב, אבל אני עוד מעט הולך לישון.
 3. ללמ"ס בישראל יש בעייה רצינית במתודולוגיית איסוף הנתונים שלו לגבי הגירה מישראל.

אם מישהו שהוא יותר משועמם ממני או שרוצה לעשות דוקטורט בסטטיסטיקה רוצה לקחת את זה כפרויקט [או לזרוק את זה על סטודנטים לתואר ראשון בסטטיסטיקה כפרוייקט!], אני אשמח לשמוע מה הוא (או היא) מצא. עד אז, אני אמשיך לנקוט בגישה סקפטית לגבי מה שהלמ"ס מספר לנו.

מודעות פרסומת

אודות arikf

(Work in progress...)
פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואליה, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על אז כמה מהגרים בעצם עוזבים את ישראל?

 1. Roey Cohen הגיב:

  הלמ"ס הוא גוף שכפוף ללשכת ראש הממשלה ולא בכדי. לא הייתי סומך על נתון אחד שלו שכן תפקידו לעוות את הנתונים ולהציג את התנהלות הממשלה כטובה במיוחד.

 2. arikf הגיב:

  כן, אבל מאכזב שגם העיתונות מקבלת את המספרים כעובדות.

 3. דג הגיב:

  אז למה בעצם לא סופרים כמה מתוך מי שנכנסו לארץ ויצאו מהארץ היו רוב הזמן בחו"ל?

  • arikf הגיב:

   כי זה שהם בחו"ל לא אומר שמרכז החיים שלהם שם. למשל, לא מעט ישראלים נוסעים לטיולים ארוכים אחרי צבא, אבל זה לא אומר שהם היגרו למדינה אחרת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s